Sprawy spadkowe krok po kroku

Sprawy spadkowe krok po kroku

Śmierć bliskich nam osób wiąże się niestety w dzisiejszych czasach z koniecznością podjęcia paru prawnych kroków, jak i udania się do kilku instytucji. Dotyczy to zarówno samego zorganizowania pogrzebu, jak i późniejszego ubiegania się o spadek. Oto wskazówki, jak sprawnie przeprowadzić sprawy spadkowe krok po kroku.

Sprawa spadkowa u notariusza

Postępowanie spadkowe można w dość szybki sposób przeprowadzić u notariusza. Zwykle jest to sprawa droższa, ale czas oczekiwania znacznie krótszy niż w przypadku postępowania spadkowego przeprowadzonego w sądzie. W przypadku sprawy i notariusza konieczne jest by stawili się osobiście wszyscy spadkobiercy. Tylko w takiej sytuacji notariusz może sporządzić akt, który poświadczy dziedziczenie.

Do notariusza należy koniecznie zabrać ze sobą akt zgonu, informacje o miejscu zamieszkania i numerze pesel spadkodawcy, a także odpisy skróconych aktów urodzenia i małżeństwa spadkobierców. Oczywiście niezbędny będzie także testament jeśli takowy został sporządzony.

Akt poświadczenia dziedziczenia nie zostanie wydany od razu. Prawdopodobnie będzie trzeba poczekać na to kilka dni.

Droga sądowa

Drugą opcją ubiegania się o spadek po bliskim zmarłym jest postępowanie sądowe. Jak już zostało wspomniane, jest to opcja tańsza, ale też o wiele dłuższa, dlatego nie wszyscy chętnie się na nią decydują.

Aby rozpocząć postępowanie spadkowe w sądzie należy przede wszystkim złożyć wniosek do właściwego sądu rejonowego. Wniosek powinien zawierać dane osoby składającej, spadkodawcy oraz potencjalnych spadkobierców, akt zgonu, skrócone akty urodzenia i małżeństwa spadkobierców, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo oraz oświadczenia o zrzeczeniu się dziedziczenia jeśli takie występuje. Na podstawie wniosku sąd wydaje stosowne postanowienie stwierdzające nabycie spadku.
Warto pamiętać o tym, że im bardziej zgodnie spadkobiercy przystąpią do ubiegania się o spadek tym prostsze i krótsze będzie postępowanie spadkowe. W przypadkach trudniejszych warto zawsze skorzystać z pomocy zaufanego adwokata.


Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani opinii prawnej, a jedynie indywidualne poglądy autorki na opisane zagadnienie prawne i nie może stanowić podstawy jakiejkolwiek jej odpowiedzialności w stosunku do osób trzecich, zaś czytelnik nie jest związany poglądami przedstawionymi w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *