W jakie sposób należy złożyć pozew rozwodowy?

W jakie sposób należy złożyć pozew rozwodowy?

Złożenie pozwu o rozwód nie jest wcale zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. W bardzo wielu przypadkach niezbędna będzie nie tylko fachowa pomoc prawnika, ale również doświadczonego detektywa, który pomoże nam zebrać przydatne dowody. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, w jaki sposób należy złożyć pozew o rozwód.

Fachowa pomoc prawnika

Jeżeli decydujemy się już na złożenie wniosku o rozwód, to warto zadbać o to, aby nasz pozew został napisany profesjonalnie. Korzystając z pomocy prawnika możemy znacząco przyśpieszyć rozpoczęcie procedur rozwodowych. Napisanie pozwu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Nie można zapominać również i o tym, że należy uiścić do niego opłatę (600 zł). Osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej mogą oczywiście wnioskować o zwolnienie od wszelkich kosztów sądowych.

Rozwód z winy małżonka

Przygotowując pozew ważne jest to czy żądamy rozwodu z winy małżonka, czy też wnosimy o zaniechanie orzekania o winie. Warto wspomnieć również i o tym, że decyzję możemy zmienić w trakcie procesu. Jeżeli interesuje nas rozwód z winy małżonka to przydać może się pomoc detektywa w zbieraniu dowodów. Nawet najlepszy prawnik za wiele nam nie pomoże, jeżeli nie będziemy dysponować mocnymi dowodami.

Gdzie należy złożyć pozew?

Pozew rozwodowy składa się oczywiście w sądzie okręgowym. Właściwy jest zawsze ten sąd, w którym to okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania to pozew należy złożyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkana pozwanego.

O czym należy pamiętać?

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że każdy rozwód należy dokładnie uzasadnić. W pozwie należy podać szczegółowe informacje dlaczego nastąpił całkowity rozkład pożycia małżonków. W uzasadnieniu można oczywiście przedstawić dowody z dokumentów oraz zeznania swoich świadków. Nie można zapominać również i o tym, aby dokładnie opisać sytuację majątkową małżonków. W przypadku alimentów należy wskazać także potrzeby finansowe dzieci.


Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani opinii prawnej, a jedynie indywidualne poglądy autorki na opisane zagadnienie prawne i nie może stanowić podstawy jakiejkolwiek jej odpowiedzialności w stosunku do osób trzecich, zaś czytelnik nie jest związany poglądami przedstawionymi w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *